Lotnisko Hong Kong

Lotnisko Hong Kong

Hong Kong International Airport, czyli Lotnisko w Hongkongu jest jednym z największych na świecie. Lotnisko Hong Kong wybudowano na dwóch połączonych wyspach, a formalnie budowa lotniska zakończyła się 6 czerwca 1998 roku. Obecnie zajmuje ponad 1250 ha i rocznie obsługuje ponad 75mln pasażerów (dane z 2018 roku).

Lotnisko w Hongkongu dekoracja i wystrój lotniska.
Lotnisko Hong Kong to światowa czołówka wśród portów lotniczych.

Pierwotny projekt zakłada możliwość rozbudowy lotniska o kolejny terminal w kształcie litery X, ale to tylko założenia przyszłościowe. Dodajmy tylko, że nowe lotnisko zastąpiło poprzednie położone w Kwoolon City, lotnisko Kai Tak Airport.

Oznaczenie lotniska w Hongkongu

Lotnisko w Hongkongu oznaczono według dwóch najpopularniejszych kodów:
HKG według kodu IATA
VHHH według kodu ICAO
Chek Lap Kok Airport – nazwa lotniska wywodzi się od wyspy na której je wybudowano.

Loty z Hongkongu: Warszawa - Hong Kong
Hongkong jest chińskim oknem na świat, które umożliwia handlowanie z całym światem.

Terminal T1 i T2 na lotnisku Hong Kong

Aktualnie na lotnisku Hong Kong działają 2 terminale o oznaczeniach T1 i T2.

Terminal T1 lotniska Hong Kong

Terminal pasażerski o powierzchni  570 tysięcy metrów kwadratowych jest 3 największym terminalem na świecie.  W momencie otwarcia był największym na świecie, pokonując lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku.

Terminal T2 lotniska Hong Kong

Terminal T2 ma powierzchnię 140 tysięcy metrów kwadratowych i obsługuje między innymi tanie linie lotnicze, loty czarterowe i ruch lokalny. Terminal 2 jest połączony z centrum biznesowo-rozrywkowym SkyPlaza.

Terminal pasażerski nr 2
Plan lotniska Hong Kong HKG – terminal 2

Jak dojechać z lotniska Hong Kong do miasta

Najlepszym sposobem, aby się dostać do miasta z lotniska jest publiczna linia autobusowa lub kolejka. Przeczytaj więcej informacji transferach lotniskowych w Hongkongu, czyli jak dojechać z Hongkongu na lotnisko (link powyżej).

Transfery lotniskowe Hong Kong
Wyjście w stronę autobusów, które jadą z lotniska do miasta. Jak dojechać z lotniska do centrum Hongkongu piszemy w innym artykule.

Lotnisko Hong Kong – ciekawostki

Wieże kontroli lotów lotniska Hong Kong
Lotnisko w Hongkongu ma dwie wieże kontroli lotu, większa obsługuje loty międzynarodowe.

1. Lotnisko w Hongkongu ma dwie wieże kontrolne: małą i dużą. Pierwsza obsługuje loty lokalne, druga połączenia międzynarodowe. W przypadku awarii mała wieża może przejąć prawie połowę startów i lądowań międzynarodowych.
2. Personel lotniska to ponad 75 tysięcy osób, którzy rocznie obsługują 75mln pasażerów i ponad 5mln ton ładunku.
3. Wyrównanie wyspy pod budowę lotniska i sztuczne jej powiększenie zwiększyło obszar Hongkongu o 1%, Jednocześnie położenie umożliwia 24-godzinną obsługę ruchu lotniczego oraz przeniesienie procedur startów i lądowań nad obszar Morza Południowochińskiego.

 

Lotnisko Hong Kong kamera

Kamera internetowa pokazuje widok na lotnisko, jednak obraz jest statyczny i pokazuje lotnisko z dużej odległości. Obraz jest odświeżany co 5 minut. Mimo wszystko jest kamery online to dobry sposób, by sprawdzić aktualną pogodę w Hongkongu. Więcej kamer znajdziesz w zakładce Hong Kong kamery internetowe.

Lotnisko Hong Kong na żywo

Tym razem coś dla fanów lotnictwa. Chcesz obserwować na żywo położenie samolotów na lotnisku HKG w Hongkongu? Wystarczy, że klikniesz tutaj, by przenieść się do strony, która to umożliwia w czasie rzeczywistym.

Co i gdzie na lotnisku Hong Kong
Lotnisko jest bardzo dobrze oznaczone, więc łatwo się po nim poruszać.
Hong Kong pierwszy raz
Lotnisko to ogromna przestrzeń, bardzo dobrze przemyślana i przyjazna pasażerom.
Zakupy w Hong Kongu, co kupić?
Lotnisko do zarazem duże centrum, handlu rozrywki i biznesu. Warto skorzystać z zakupów bezcłowych
Octopus karta, która pomaga się poruszać po Hongkongu
Na lotnisku Hong Kong HKG warto kupić kartę miejską Octopus, która ułatwia płacenie za transport publiczny w Hong Kongu.