Jak się spakować do Hongkongu

Jak się spakować do Hongkongu

Jak i co spakować w podróż do Hongkongu – to pytanie, które prędzej czy później pojawi się przed Wami. Podpowiadamy, co zabrać do Hongkongu i w co się spakować, plecak czy walizkę.

Tanie loty Hong Kong
Lot do Hongkongu trwa około 12 godzin, w zależności od trasy. Jeżeli wybieracie tanie loty do Hongkongu ten czas się może jeszcze wydłużyć. Przed wylotem trzeba uświadomić sobie, że Hong Kong jest drogim miastem, dlatego trzeba dobrze przygotować się do podróży.

Co zabrać do Hongkongu

(wersja minimum)

Dokumenty

Hongkong odprawa i dokumenty
Forma biletów jakie trzeba przedstawić na lotnisku zależy od linii lotniczej. Czasami wymagany jest wydruk, numer biletu, albo jedynie paszport.
 1. Paszport – musi być ważny minimum 6 miesięcy przed wylotem. Dodatkowo wykonaj telefonem zdjęcie strony paszportu z danymi i trzymaj na mailu. Może się przydać w razie zagubienia lub utraty dokumentu. Sprawdź, czy do Hong Kongu potrzebna jest wiza.
 2. Karta płatnicza – najlepiej mieć dwie, gdyby bankomat jedną wciągnął. Zobacz, jak płacić w Hongkongu. Możesz korzystać z różnych kart bankowych, Revoluta, gotówki lub karty Octopus.
 3. Gotówka w dolarach lub euro – trzeba mieć przy sobie gotówkę, gdyż na lotnisku możemy zostać poproszeni o przedstawienie środków na pobyt. Tłumaczenie się, że środki są na koncie wydłuża procedurę i wywołuje niepotrzebne nerwy. Zwykle wystarczy pokazać 200 dolarów amerykańskich na odczepnego. Zobacz, Hongkong waluta i różne banknoty o tym samym nominale.
 4. Wydrukowane potwierdzenia rezerwacji na noclegi w Hongkongu – przydadzą się na lotnisku i w taksówce. Możecie również trzymać je w pamięci telefonu, ale papier to papier (słaba bateria i brak internetu Wam nie straszny). Ja zawsze robię zrzut ekranu z danymi rezerwacji, zwykle to wystarcza.
 5. Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu jest bardzo ważne. Zapiszcie gdzieś sobie numer infolinii i polisy. W przypadku jakiegoś nieszczęścia możecie nie mieć dostępu do swojego telefonu. Zobacz jakie ubezpieczenie podróżne do Hongkongu wybrać.
 6. Bilety lotnicze Hong Kong – w zależności od linii lotniczej panują różne zasady odpraw. Jedne linie wymagają wydrukowanego biletu, inne proszą o rezerwacje w telefonie, a te najlepsze wymagają jedynie przedstawienia paszportu.

Ubrania

Deszcz w Hongkongu to norma, więc warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego.
 1. Kurtkę przeciwdeszczową – w Hongkongu jest przeważnie dość ciepło, ale trzeba pamiętać o deszczach i wiatrach. Dlatego dobrze wiatrówkę chroniącą od wiatru.
 2. Koszulki, bieliznę i koszulę z długim rękawem, ponieważ trzeba mieć zakryte ramiona wchodząc do świątyni lub ekskluzywnej restauracji
 3. Spodnie z odpinanym nogawkami, są uniwersalne więc zastępują dwie pary spodni, ale dobrze mieć coś bardziej oficjalnego
 4. Wygodne budy i klapki pod prysznic tego chyba nie trzeba omawiać 😉
 5. Ciepła bluza – przyda się, gdyż w Azji praktycznie wszędzie klimatyzacja ustawiona jest na najniższą temperaturę.

Elektronika

Hongkong czym fotografować
Nie trzeba być profesjonalnym fotografem i dźwigać masę sprzętu. Wystarczy mały bezlusterkowiec.
 1. Telefon i ładowarka lub kabel usb – bateria telefonu z włączonym modułem GPS nie starcza na długo, więc ładowarka lub power bank może okazać się niezbędny.
 2. Przejściówka do gniazdka elektrycznego – część hoteli pobiera dodatkową opłatę za przejściówkę, która w Polsce kosztuje kilka złotych (brytyjska wersja gniazdka) .
 3. Zapasowe karty pamięci – wbrew pozorom nie jest tania, jak sugerują ceny na Aliexpress. Z drugiej strony poza firmowymi sklepami łatwo natknąć się na bezwartościowe podróbki.
 4. Słuchawki – przydadzą się nie tylko do słuchania muzyki, ale też np. pozwalają oglądać filmy, nie przeszkadzając innym.
 5. Aparat fotograficzny lub kamera – Hongkong jest tak zaskakującym miastem, że na pewno wykonasz masę zdjęć. Zdjęcia z telefonu nie dorównują tym z aparatów, szczególnie w słabym oświetleniu. Pamiętaj o ładowarce i akumulatorach.

Walizka czy plecak do Hongkongu

Plecak jest lepszy w dłuższą podróż do Azji, ale w dużych metropoliach lepiej sprawdza się walizka

Wiele osób przed wyjazdem zastanawia się w co się spakować, więc plecak czy walizka do Hong Kongu. Rozważmy za i przeciw. W przypadku, gdy planujecie podróż do Hongkongu, jako główny cel to wybierzcie walizkę. Hong Kong jest bardzo dobrze rozwinięty komunikacyjnie i przemieszczanie się z walizką nie sprawia żadnego problemu. Walizka w Hong Kongu ma też kilka zalet:

 • walizka lepiej chroni bagaż przed uszkodzeniem lub wygnieceniem
 • walizkę łatwiej transportować, szczególnie jeżeli ma gumowe kółka
 • walizkę łatwiej zabezpieczyć przed kradzieżą.

Plecak okaże się lepszy, jeżeli wybieramy się też do innych, mniej rozwiniętych krajów. Zastanawiając się jak się spakować do Tajlandii szybko przychodzi nam do głowy plecak, w końcu to światowa stolica backpackersów. Podobnie jest z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej. Plecak łatwiej przenosić i jest bardziej poręczny, ale w tłumie Hongkongu lepiej bagaż mieć na widoku, a nie za plecami. Walizkę można szybko zamknąć, ciągnięcie jej na kółkach nie sprawia problemów w zurbanizowanym mieście. Nawet autobusy są przystosowane do przewozu walizek.