Chungking Mansions w Hongkongu

Chungking Mansions w Hongkongu

Chungking Mansions przy Nathan Road 36-44 w dzielnicy Tsim Sha Tsui to miejsce niezwykłe w Hongkongu. Z jednej strony odrzuca, z drugiej fascynuje. Budynek w którym przebywają setki, jeśli nie tysiące ludzi. To również miejsce, gdzie kupisz praktycznie wszystko.
To tutaj kupisz podrabiane produkty i wymienisz walutę po dobrym kursie, ale to również miejsce szemranych interesów i przestępczości.

Chungking Mansions - hostel w Hong Kongu.
Spacerując ulicą łatwo przegapić wejście do Chungking Mansions, mimo że przebywa tam kilka tysięcy ludzi.

Gdzie znajduje się Chungking Mansions w Hongkongu

Chungking Mansions położony jest w dzielnicy biznesowej Tsim Sha Tsui, skąd łatwo dostaniecie się do metra, na promy, czy autobusy. Najbliższe stacje metro w Hong Kongu to Tsim Sha Tsui i East Tsim Sha Tsui, a dodatkowo przystanki autobusów na lotnisko w Hongkongu. Świetna miejscówka dla osób chcących szybko i sprawnie zwiedzić atrakcje Hongkokngu.

Budynek został wybudowany w 1961 roku. Szacuje się, że obecnie jednocześnie mieszka w nim prawie 5 000 osób. Ciężko podać dokładną ilość, bo wiele osób przebywa tam nielegalnie.

Chungking Mansions Hong Kong

Hong Kong Chungking Mansions
Można tu kupić wszystko, łącznie z narkotykami i bronią. W labiryncie straganów i budek można się zgubić.

Budynek ma 17 kondygnacji i 5 klatek schodowych (na każdej dwie windy). Na parterze znajduje się wielki bazar ze stoiskami z elektroniką, kartami sim i telefonami komórkowymi, budkami z jedzeniem i wszelkiego rodzaju punktami handlowymi. Kupicie tu wszystko, co legalne i nie. Na wyższych piętrach znajdują się lokale mieszkalne oraz hostele. Przy czym to drugie określenie jest używane na wyrost, o czym w dalszej części.

Bezpieczeństwo w Chungking Mansions

Co warto zobaczyć w Hong Kongu
W każdej z pięciu klatek znajdują się dwie monitorowane windy, którymi dostaniesz się na wyższe piętra.

Mimo, że w Chungking Mansions nie brakuje szemranego towarzystwa, to jest tu w miarę spokojnie. Bazar jest zawsze pełny Hindusów, Nepalczyków, Pakistańczyków i innych imigrantów. Jest spokojnie, bo można tu zarobić konkretne pieniądze, ale warunkiem jest spokój. Niemniej, należy zachować szczególną ostrożność. W windach znajdują się kamery, których obraz jest wyświetlany na monitorach przed wejściem do windy na parterze. Łącznie działa w budynku prawie 500 kamer monitoringu, które pokrywają prawię 80% części wspólnych budynku. Niestety nie brakuje naganiaczy, którzy zaczepiają przechodzących do windy turystów.

Noclegi w Hong Kongu w Chungking Mansions

Noclegi w tym miejscu to zwykle pokoje lub miejsca w hostelach, przy czym określenie pokoje jest bardzo na wyrost. Budynek jest dość stary i pierwotne apartamenty zostały podzielone na mikroskopijne pokoiki. Zwykle wygląda to tak, że apartament nazywany jest hostelem. Stąd tak duża ilość obiektów tego typu w jednym miejscu. Na każdym piętrze jest zwykle 6 mieszkań, czyli 6 „hosteli”. Prawdopodobnie w działających tu hostelach jest łącznie ponad 2 000 pokoi. Dla backpackerów to miejsce ciekawe, bo to tanie noclegi w Hong Kongu. Dodatkowo można tu spotkać ludzi praktycznie z całego świata.

Na co należy uważać w Chungking Mansions

Hostel w Tsim Sha Tsui
Setki metrów rur, kabli i instalacji nie budzi zaufania. To cud, że nie doszło tutaj do pożaru.

Największe problemy z którymi stykają się turyści to oszustwa, kradzieże i słabe warunki sanitarne. Oszustwa i wyłudzenia nie dotyczą tylko bazaru zlokalizowanego na parterze budynku. Często prowadzący hostele Azjaci naciągają turystów na dodatkowe opłaty, a gdy zostaną przyłapani na oszustwie, zasłaniają się brakiem znajomości języka. Pozostawianie wartościowych rzeczy w pokoju, czy nawet w recepcji może się skończyć ich utratą. Przez obiekt codziennie przewija się kilka tysięcy ludzi, więc złodzieje są zarówno wśród turystów i pracowników. Trzeci problem to czystość. Osoby wrażliwe powinny się przygotować na widoki niemiłe dla oka.

36-44 Nathan Rd, Tsim Sha Tsui, Hongkong
Wszechobecny smród maskuje klimatyzacja, inaczej nie można byłoby tu wytrzymać.

Za oknami klatki schodowej biegnie plątanina rur kanalizacyjnych i nie myślcie, że gdy któraś pęknie, ktoś to posprząta. Z resztą smród fekaliów jest nierozerwalnie związany z Chungking Mansions. To tylko dzięki klimatyzacji nie jest to zbyt uciążliwe (o ile można tak to określić). Dodatkowo, tak duża ilość ludzi zgromadzona w jednym miejscu to również problemy z czystością i robactwem.

Ciekawostki
1. Chungking Mansions był miejscem akcji filmu pt. „Chungking Express” (1994).
2. Według badań z 2007 roku przez w ciągu roku w budynku pojawiali się ludzie ze 120 krajów. Dzisiaj pewnie jest ich jeszcze więcej.
3. W budynku wybuchł pożar w 1988r. w którym zginęła 1 osoba, wtedy zadbano (w części) o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
4. Chungking Mansions uznawany jest za największe miejsce sprzedaży narkotyków w Hongkongu
5. Chungking Mansions pojawił się w jednym z odcinków serialu dokumentalnego pt. „Koszmarna Wyprawa”, jako miejsce spotkań szmuglerów złota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *